Studenci i edukacja

Przydatne dokumenty

Jak zostać studentem astronomii na UAM

  • Od roku 2007/2008 wprowadzamy trójstopniowy model studiów
  • Informacji, których nie można było odszukać na podanej stronie udzieli pani Danuta Jewczuk z dziekanatu, e-mail: jewczuk tu wstaw małpę amu.edu.pl

Przebieg studiów astronomii

Na pierwszych latach studiów część wykładów odbywa się wspólnie dla studentów astronomii i fizyki w Collegium Physicum na Morasku. Są to wykłady z matematyki, fizyki i języka angielskiego. Na latach starszych proporcje te ulegają odwróceniu i większość czasu nasi studenci spędzają w Obserwatorium Astronomicznym.

W Obserwatorium studenci mogą korzystać z sali wykładowej, dwóch pracowni komputerowych, biblioteki oraz salki klubowej. W otaczającym Obserwatorium, rozległym parku, znajdują się dwie kopuły oraz kilka pawilonów, w których umieszczono teleskopy wykorzystywane w czasie ćwiczeń obserwacyjnych.

W pracowniach komputerowych znajduje się 15 stacji roboczych, pracujących w systemie GNU/Linux. Są one włączone do sieci lokalnej w budynku Obserwatorium, korzystając z 10 Mb/s łącza do Internetu.

W Obserwatorium działa Koło Naukowe studentów astronomii. Informacji o spotkaniach udziela dr hab. Tadeusz Jopek (e-mail: jopek tu wstaw małpę amu.edu.pl).

Koło Miłośników Astronomii

Przeznaczone w zasadzie dla starszej młodzieży szkolnej, choć na zebraniach pojawiają się też studenci różnych kierunków i osoby dorosłe. Informacji o spotkaniach udziela mgr Magdalena Polińska (e-mail: poli tu wpisz malpe lab.astro.amu.edu.pl).

Wybrane prace studenckie

  • Robert Janicki, Wyznaczanie okresu rotacji planetoidy 937 Bethgea (ps, 120 kB)
  • Roman Ratajczak, Wyznaczanie profilu linii H alfa w widmie Słońca (ps, 10 MB; pdf, 350 kB)
  • Roman Ratajczak, Energy balance and H20 production rate for comet 46P/Wirtanen ( pdf, 440 kB, ps, 2 MB)

Wybrane prace magisterskie

Materiały pomocnicze do studiów

Pracownicy naszego Obserwatorium przygotowują materiały pomocnicze: notatki do wykładu, samouczki itp. Część z nich jest dostępna na stronach internetowych wybranych wykładowców (kategoria Pracownicy na stronie głównej Obserwatorium). W tym miejscu zamieszczamy natomiast porady dotyczące obsługi komputerów.


  Ostatnia modyfikacja 2006-05-30, T. Kwiatkowski